Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl

Tajlandia - Tajlandia Centralna

(Strony) > > > Tajlandia Centralna

Ayutthaya

Miasto Ayutthaya, które nazywa się Phra Nakhon Si Ayutthaya przez cztery stulecia było stolicą Tajlandii i wciąż należy do najczęściej odwiedzanych miast tego kraju. Same centrum znajduję się w otoczeniu rzek Chao Phraya, Lopburi i Pa Sak. W efekcie te trzy rzeki tworzą z centrum wyspę. Największa atrakcja tego miasta jest park historyczny Phra Nakhon Si Ayutthaya, który w 1991 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Obecnie wspólnie odwiedzimy najbardziej znane miejsca w mieście Ayutthaya.

Wat Phra Si Sanphet

To miejsce odwiedzi każdy, kto znajdzie się w mieście Ayutthaya. Wat Phra Si Sanphet, czyli majestatyczne ruiny świątyni z XIV wieku, która przez długi okres spełniała rolę pałacu królewskiego. Przed wejściem na jej teren znajdują się trzy wspaniałe grobowce królów. Zbudowane zostały one w tradycyjnym tajskim stylu. Ta świątynia ukrywała kiedyś jeden z najbardziej znanych posągów Buddy. Miał on 16 m wysokości i pokryty był 250 kg złota. Niestety, figura została skradziona i przetopiona przez Birmańczyków.

Wihan Phra Mongkhon Bophit

Świątynia Wihan Phra Mongkhon Bophit, znajduje się w pobliżu ruin świątyni Wat Phra Si Sanphet i od swego sąsiada wyróżnia się zachowanymi kształtami. Nie dajmy się jednak zmylić, bo ta świątynia pochodzi z XV wieku, ale w 1767 roku została zniszczona przez Birmańczyków i ponownie zrekonstruowana w połowie XX wieku. Niemniej, znajduje się tutaj jeden z największych posągów Buddy. Ma wspaniałą brązową barwę, 15 metrów wysokości i 600 lat. Dzisiaj świątynia wykorzystywana jest przez rodzinę królewską jako miejsce obrzędów pogrzebowych.

Wat Lokaya Sutharam

Tym razem dotarliśmy do największej atrakcji Ayutthayi, która jest potężny leżący Budda o długości 42 m. Z tego względu jest wyjątkowy. W odróżnieniu od innych posągów Buddy, które pokazują go przy wstępie do Nirwany, ten ukazany jest w pozycji leżącej. Po to, by stokrotnie powiększony, mógł przeciwstawić się demonom Rahu. Wat Lokaya Sutharam jest naprawdę wart odwiedzenia.

Muzeum Narodowe Chao Sam Phraya

Kolejnym miejscem, którego nie można opuścić jest Muzeum Narodowe. Znajduje się tutaj wiele cennych eksponatów i pamiątek narodowych Tajlandii. Można zobaczyć tutaj figurki Buddy z brązu, złote artefakty, które zdobiły świątynie w Ayutthayi, złote miecze ozdobione drogimi kamieniami, niezliczone klejnoty, złote pantofle i wiele innych, które odkryto w kryptach świątyni.

Lop Buri

Prowincja Lop Buri powstała za czasów panowania rodziny Khmerów i stanowi odważne połączenie tradycyjnego tajskiego i francuskiego stylu. Jest dziełem francuskich architektów.

Lop Buri jest znane dzięki Miastu małp. Przedstawiciele pierwotnego rodu są dosłownie wszędzie. Na dworcu, na bazarze, w domach. Ludzie i małpy żyją tutaj w wyjątkowej symbiozie. Co prawda dzisiejsze małpy stanowią dzisiaj oczywista atrakcję dla turystów, to należy na nie uważać. Potrafią być agresywne, ale też mogą się podlizywać. Nie jest czymś niezwykłym, gdy jedna kudłata przyjaciółka ukradnie torbę lub jedzenie.

Phra Prang Sam Yot

Phra Prang Sam Yot w przeszłości była znaną hinduską świątynią, a dzisiaj należy do grona najbardziej cenionych zabytków Lop Buri. Jest to budowla z piaskowca, ozdobiona ornamentami. Ma trzy wieże, które oznaczają świętą trójcę – stworzyciela - Brahmę, obrońcę - Wisznu i niszczyciela - Siwę. W czasie rządów króla Narai Wielkiego cała hinduska świątynia została przebudowana na świątynie buddyjską.

Ciekawe Miejsca w Lop Buri

Pawilon Chanthara Phisan, który obecnie służy jako sala wystawowa dla eksponatów artystycznych i archeologicznych, jakimi są np. figury Buddy.

Sala biesiadna otoczona z trzech stron zbiornikiem wodnym, która kiedyś służyła jako miejsce słynnych spotkań, a także pełniła role teatru.

Wat Khao Wonghot lub jaskinia nietoperzy, świątynia warta uwagi ze wspaniałą jaskinią zamieszkałą przez tajskie nietoperze.

Pole słonecznikowe w okolicach Phatthana Niklom, znajdujące się około 45 km od miasta Lop Buri, należy do licznie odwiedzanych miejsc, gdyż od listopada do stycznia kwitnie tutaj słonecznik.

Sa Kaeo

Prowincja Sa Kaeo słynie z wielu atrakcji turystycznych. Do najważniejszych należy Park narodowy Pang Sida, w którym zobaczyć można dzikie zwierzęta, bogatą florę, a także piękne wodospady - Pha Takien, Pang Sida, w których woda spada z wysokości 10 metrów. To wszystko tworzy tutaj dobra atmosferę na spacery czy piknik. Kolejny wodospad Kwae Maka ma aż siedemdziesiąt metrów.

Kolejnym interesującym miejscem jest centrum dzikich zwierząt Chong Klambon, które służy jako miejsce do obserwacji zachowania się interesujących gatunków jakimi są dla przykładu małpy, niedźwiedzie, nosorożce i jelenie.

Prasat Sa Dok Kok Thom

To świątynia z dziesiątego wieku wykorzystywana jako miejsce hinduistycznych ceremonii. Cała świątynia składa się ze zbiorników wodnych i budowli przeznaczonych do modlitwy. Obecnie prowadzone są tutaj rozległe prace archeologiczne.

Ban Khlong Leuk

Ban Khlong Leuk jest rozległym targowiskiem na pograniczu Tajlandii i Kambodży. Tutaj napływa do kraju dużo towarów jak dla przykładu odzież, jedzenie, czy złoto.

Samut Songkhram

Nadbrzeżna prowincja Samut Songkhram jest bardzo urodziwym regionem położonym na południowy-zachód od Bangkoku. Zbiera się tutaj m.in. orzechy kokosowe, winogrona, pomelo i owoce guavy. Tak jak każdy region Tajlandii, także Samut Songkhram ma swoje interesujące miejsce, które warto zobaczyć.

Don Hoi Lot

Don Hoi Lot znajduje się w ujściu rzeki Mae Klong i jest ceniona atrakcją turystyczna dzięki dużej ilości ostryg. Najwięcej ostryg znaleźć tutaj można w okresie od kwietnia do maja. Don Hoi Lot jest miejscem dla miłośników dań z ryb morskich. Znajduje się tu wiele restauracji oferujących wszelkie możliwe owoce morza.

In Chan

Prowincja Samut Songkhram jest znana na świecie dzięki dzieki pomnikowi bliźniaków syjamskich, które tutaj się urodziły w 1811 roku. Bliźniaki Eng i Chang były zrośnięte tułowiem, co nie przeszkodziło im w spłodzeniu 21 dzieci. Bliźniaki zmarły w 1874 lat, gdy miały już 64 lata.

Park Historyczny Króla Ramy II.

Parkiem historycznym władcy, który panował w latach 1809-1824 jest grupa wspaniałych domów w tradycyjnym tajskim stylu, które obecnie wykorzystywane są jako muzeum. Można zobaczyć tam prace samego Ramy II, a także jego figury. W okolicach znajdują się rośliny wszelkich możliwych gatunków.