Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl

Tajlandia - Informacje Podstawowe

(Strony) > > > Informacje Podstawowe

Ludzie w Tajlandii

Mieszkańcy Tajlandii słyną ze swojej życzliwości i zainteresowania swoja okolicą. Są to ludzie uprzejmi, weseli i towarzyscy. Chętnie poznają się z obcokrajowcami i bardzo ich cieszy zainteresowanie gości ich kultura i językiem. Z tego powodu należy przestrzegać zasad typowych dla tego narodu. Dotyczy to przykładowo podczas zwiedzania świątyń i klasztorów. Przed wejściem należy pamiętać o tym, by siadając w ich wnętrzu po turecki nigdy nasze nogi nie były skierowane bezpośrednio do figury Buddy. Kolejną ważną sytuacją jest spotkanie z władcą. Tajowie przestrzegają zasadę, że władca jest kimś wyższym niż oni.

Językiem urzędowym jest tajski i nic się nie stanie, gdy nauczymy się paru słów. Miejscowi będą z tego powodu bardzo zadowoleni. Porozumieć można się w tym kraju w języku angielskim. Większość tablic, drogowskazów, oznaczających turystyczne atrakcje i trasy, ma napisy angielskie.

Dokumenty Podróży i Wiza do Tajlandii

Podczas wyjazdu do Tajlandii nie można zapomnieć paszportu. Ale uwaga, musi być on ważny jeszcze pół roku po wizycie w tym kraju. Ważne jest także ubezpieczenie i jeszcze jeden dokument tożsamości, bo nigdy nie wiadomo co jeszcze może się wydarzyć.

Wizę uzyskamy w Ambasadzie Królestwa Tajlandii w Warszawie za opłatą 100 PLN. Wiza ważna jest 3 miesiące, ale na terytorium Tajlandii można przebywać do 60 dni, ale można ja na miejscu przedłużyć.

Ambasada Królestwa Tajlandii
ul. Willowa 7, 00-790, Warszawa
tel.: +48 (22) 8492655, 8496414, 8491406, 8494730, fax: +48 (22) 8492630
Wydział Konsularny
tel.: +48 (22) 8492655, fax: +48 (22) 8492630
e-mail: thaiwars@ambasada.tajlandia.ids.pl
godziny składania i odbierania dokumentów wizowych: 9:00 - 12:00, poniedziałek - piątek

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor, Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310
Tel: (+66) 2-645-0367/9, Fax: (+66) 2-645-0365
e-mail: polemb@loxinfo.co.th, consul@polemb.or.th
url: www.polemb.or.th

Przepisy Celne w Tajlandii

Podczas podróży do tego kraju można mieć ze sobą wszystkie osobiste rzeczy w umiarkowanych ilościach. Zakazany jest wwóz broni palnej, pornografii, narkotyków i materiałów wybuchowych. Ograniczony jest wwóz urządzeń komunikacyjnych, kosmetyków, fauny i flory.

Nie ma ograniczeń przy wwozie i wywozie obcej waluty, chociaż czeki podróżne powinny być wymienione w banku do 15 dni od chwili przylotu.

Surowe zasady obowiązują w przypadku próby przemycania niedozwolonych towarów. Ich posiadacze zapłacą karę, która wynosi czterokrotna wartość ceny towaru i cła. Towar jest przy tym konfiskowany.

 

Obowiązują identyczne przepisy w wwozie i wywozie. Jeżeli będziemy chcieli wywieźć jakąś pamiątkę z tematyką religijną, co w większości dotyczy statuetki Buddy, to należy prosić o pozwolenie. Inne legalne pamiątki nie są objęte żadnymi ograniczeniami.

Ubiór

W Tajlandii nie obowiązują żadne ograniczenia dotyczące strojów. Jedynie dotyczy to świątyń, do których wchodzi się z zakrytymi ramionami i kolanami.

Na pobyt w Tajlandii zaleca się lekkie, przewiewne stroje i oczywiście dobre buty. Jeżeli będziemy podróżować do środkowej części kraju i wyżej położonych miast, to należy mieć ze sobą nieprzemakalną kurtkę i sweter. W takich miejscach często temperatura spada w okolice zera.

Oczywiście należy mieć ze sobą nakrycie głowy, okulary słoneczne i odpowiedni krem do opalania.

Służba Zdrowia i Ubezpieczenie

Służba zdrowia w Tajlandii jest na odpowiednio wysokim poziomie, a w dużych miastach jak Bangkok można liczyć na odpowiednią opiekę lekarską. W odległych regionach jest ona gorzej dostępna. W przypadku nagłego wypadku pomocy udzielą także w szpitalach wojskowych. Dużym ułatwieniem jest dostęp lekarstw w aptekach bez recepty i przy tym bardzo tanio.

Ważne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, które załatwi biuro podróży lub zakład ubezpieczeń.