Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl

Życie w Tajlandii

10.10.08 13:46:11

Tajlandia jest krajem znanym ze swojej gościnności i bezgranicznej tolerancji. Mieszkańcy tego kraju w odróżnieniu od innych, są ludźmi wciąż uśmiechniętymi, bo uśmiech pozwala na rozwiązanie wielu sytuacji życiowych.

Przeciętny turysta nie będzie miał problemów z przystosowaniem się do miejscowych zwyczajów. Tajlandia jest wyjątkowo religijnym krajem i jej mieszkańcy zachowują tradycje szanowania rodziny królewskiej oraz wszelkich postaci Buddy, i o tym powinna każda osoba odwiedzająca ten kraj pamiętać.

Jeżeli znajdziemy się wśród osób uczestniczących w obchodach jakiegoś święta narodowego, w którym uczestniczy członek rodziny królewskiej, to najlepiej będzie obserwować zachowanie się innych i je naśladować. Podobnie należy zachować najwyższy szacunek do wszystkich postaci Buddy – wszystkie są uważane za poświęcone, bez względu na wielkość, wiek itd.

Każdy dzień rozpoczynamy od pozdrowienia. Mieszkańcy Tajlandii przy spotkaniu z innymi osobami nie podają reki, ale złączą je tak jak przy modlitwie, aby końcówki palców zbliżyły się do okolicy twarzy i lekko skłonią głowę. Ten gest nazywa się vaj. W tym momencie można zapytać, kto kogo pozdrawia? Obecnie obowiązuje zasada, iż jako pierwsza pozdrawia osoba młodsza, a starsza identycznie odpowiada.

Należy zwrócić uwagę na położenie nóg i głowy. Za wielki nietakt uważa się, założenie nogi na nogę i zwrócenie się do drugiej osoby tak, by musiała nas ominąć. Tajowie zwracają dużą uwagę na ustawienie głowy, jako najwyższej części ciała, co związane jest z dobrym wychowaniem. Nie należy nikogo poklepywać, ani dotykać głowy, nawet w przyjacielskim geście.

Co dotyczy zwrotu słownego, to należy wiedzieć, iż Tajowie używają jedynie imienia z tytułem "khun" (pan, paní, panna) przed nim. Nazwiska są w Tajlandii stosunkowo młodym wynalazkiem, a bardzo często bywają wyjątkowo długie i złożone. Tajowie wolą nazywać się krótko i barwnie głosowo, stąd często stosują bardzo ładne przezwiska. Niektóre imiona są identyczne dla kobiet i mężczyzn, a więc często według imienia nie odgadniemy płci.

W życiu codziennym nie ominą nas zakupy. Proszę wierzyć, ze podczas dokonywania zakupów na bazarach obowiązuje targowanie się, które często kończy się na jednej trzeciej podawanej przez handlarza ceny. W murowanych sklepach ceny są stałe.

Jedzenie w Tajlandii stanowi towarzyskie wydarzenie. Nikt tutaj nie je sam w domu, a najczęściej jada chętniej w restauracji niż w domu. W zestawie sztućców brakuje noża, w prawej ręce trzymamy łyżkę, a w lewej widelec. Wiele dań jada się pałeczkami, a lepiący się ryż rękoma. Wszystko podaje się razem, z przyniesionych wis, z których każdy nabiera sobie na talerz.

Zapewne pojawi się także problem napiwków. Miejscowi przewodnicy oczekują napiwku (ok. 1-2 USD/osobę/dzień), tragarzowi hotelowemu daje się ok. 20 USD za bagaż, warto też dać coś pokojowej. W lepszych restauracjach automatycznie dolicza się 10 % i napiwek można jeszcze dodać, gdy jesteśmy naprawdę z obsługi zadowoleni.