Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl

Słoń Symbolem Tajlandii

10.10.08 13:47:44

Symbolem Tajlandii jest słoń. Słonie maja w tym kraju długa tradycję. Były wykorzystywane w bitwach, przy transporcie drzew, a w obecnym okresie stanowią jedynie atrakcję przemysłu turystycznego. Rarytasem były w tym kraju białe słonie, przynajmniej tak było w przeszłości. Kto posiadł białego słonia, ten musiał go oddać królowi. Biały słoń nie musiał być wykorzystywany do pracy.

Słoń kiedyś i dzisiaj jest częścią tajskiej flagi – wcześniej była ona czerwona, aż do 1917 roku z symbolem białego słonia. Dzisiaj tajska flagę tworzy pięć poziomych pasków w trzech kolorach – czerwonym, białym i niebieskim.

W dniu 13. marca w tym kraju obchodzi się „Dzień słonia”. Najwyższym odznaczeniem w Tajlandii jest „Order białego słonia”. Dzień słonia obchodzi się z wielką gościnnością dla tych zwierząt wraz z obrzędami religijnymi w duchu wspomnień. W obozach słoni na terenie całej Tajlandii przygotowuje się dla nich „szwedzkie stoły” pełne najprzeróżniejszych owoców oraz ulubionych melonów.

Podczas wizyty w Tajlandii nie można ominąć festiwalu słoni, który odbywa się w prowincji Surin (położonej 500 kilometrów na wschód od Bangkoku) w trzeci weekend listopada. Festiwal stanowi przegląd słoni oraz ukazanie ich umiejętności. Nigdzie nie zobaczymy tulu olbrzymów w jednym miejscu jednocześnie. Słonie znajdują się wtedy praktycznie wszędzie – ‘parkują” przed dworcem, rozważnym krokiem przemieszczają się pomiędzy samochodami. Nie można ominąć też przedstawienia na miejscowym stadionie. Uczestniczy w nim około trzysta słoni w najprzeróżniejszych rolach: siłaczy, którzy potrafią przyciągnąć linę z dziewięćdziesięcioma widzami, artystów balansujących na tylnych łapach, tancerzy kiwających się w rytm dyskotekowej muzyki, a także sportowców – piłkarzy i koszykarzy.

Warto zwiedzić Ko Chang, czyli wyspę słoni, która jest drugą pod względem wielkości wyspą Tajlandii, a także jedną z 52 wysp, które od 1982 roku tworzą Morski park narodowy. Ta wyspa leży na wschodnim wybrzeżu Zatoki Tajskiej, około 8 km od lądu, niedaleko granicy z Kambodżą. Jest tu teren górzysty, pokryty gęstą puszczą i średnio zaludniony. Na zachodnim wybrzeżu znajduje się kilka obiektów hotelowych z tropikalnymi ogrodami i bungalowy bezpośrednio na pięknych plażach. Do wodospadu z jeziorem na środku wyspy wiedzie ścieżka.

Słonie już od stuleci są w Tajlandii przedmiotem kultu. Może nie jest to przypadek, ze gdy popatrzymy na Tajlandie znajdującą się na mapie świata, to zobaczymy, ze ten kraj ma kształt przypominający głowę słonia.