Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl Tajlandia - Travelon.pl

Rzeka Mekong

27.12.10 10:01:31

Mekong, o długości 4300 kilometrów to jedenasta najdłuższa rzeka świata, a 7 w Azji. Wypływa w Tybecie i płynie przez chińską prowincję Yunnan, Biamę, Tajlandię, Laos, Kambodżę i Wietnam aż do Morza Południowochińskiego.

Historia

Mekong wyróżnia skomplikowana delta rzeki. Przepływa przez rwące wodospady, dlatego żyjące wzdłuż niej plemiona długo pozostawały odizolowane od pozostałych plemion. Pierwsza populacja, której obecność została zidentyfikowana datowana jest na rok 2100 p.n.e. Zamieszkiwali osadę Ban Chiang, która jest bezcennym znaleziskiem archeologicznym z okresu żelaza. Pierwsza odnotowana cywilizacja, kultura Funan, zamieszkiwała w delcie Mekongu podczas pierwszego stulecia naszej ery. Pozostałe odkrycia wykazują obecność Rzymian. Ich monety zostały znalezione w ziemi, blisko dzisiejszej prowincji An Giang. Po Rzymianach następuje kultura plemion Chanla. Wówczas rozpoczął panowanie cesarz Angkoru, a jego terytorium ograniczał właśnie Mekong.

Europejczycy wkroczyli na to terytorium w roku 1540. Wyprawa Portugalczyka Antonio de Faria badała tok rzeki. Pierwsza mapa powstała w roku 1563. Następnie zainteresowanie rzeką osłabło. Było kilka europejskich ekspedycji, ale niczego wyjątkowego nie znaleziono. W połowie XIX w.  Mekong zainteresował Francuzów. Na czele pierwszej wyprawy stał Ernest Doudard de Lagrée i Francis Garnier. W latach 1866 - 1868 badali tok rzeki od ujścia aż do prowincji Yunnan. Żródło odkrył w 1900 r. Rosjanin Pyotr Kuzmich Kozlov.

Fauna i flora

Przyroda w okolicach Mekongu to jedna z najbogatszych na świecie pod względem zamieszkujących ją zwierząt i gatunków roślin. Biolodzy określili ponad 1200 różnych ryb, ale może ich być nawet ok 1700 gatunków. Rybołówstwo jest jedną z najsilniejszych gałęzi gospodarki a ryby tworzą podstawę tutejszego menu. Handluje się z 120 gatunkami ryb, ale rynek specjalizuje się głównie na 10 najpopularniejszych.

W wodach rzeki Mekong znalazła dom jedna z ryb królewskich. Julienne ma ładne imię, ale osiąga rozmiary 1,5 metru długości i może ważyć 70 kilogramów. Panga, tajlandzkie gatunki ryb i panga wielka osiągają rozmiary ok. 3 m długości, mogą ważyć nawet 300 kilogramów. Ze względu na liczne tamy, ryby są zagrożone wyginięciem.